Унутрашњи дијалог о КиМ са студентима и младима

 

БЕОГРАД, 9. марта

У Београду је данас настављен унутрашњи дијалог у организацији Радне групе Владе Србије и Студентске конференције универзитета Србије, а директор владине Канцеларије за КиМ, Марко Ђурић, поручио је да је проблем КиМ наслеђен и да ће се за јужну покрајину "борити" и будуће генерације.

Отварајући разговор о унутрашњем дијалогу, који је иницирао председник Србије Александар Вучић, Ђурић је рекао да је зато учешће младих у решавању питања КиМ од великог значаја.

“Сасвим је сигурно да ћемо у овом времену и ми имати одговорност да понудимо одговор на нека од круцијалних питања која се покрећу у вези са овом темом. Учешће младих у решавању питања КиМ је од великог значаја, баш зато што је ово питање које ће се протезати и које се протеже кроз многе прошле, садашње и будуће генерације”, казао је Ђурић.

Према његовим речима, велики изазов је да Срби буду у интелектуалном, технолошком и сваком другом смислу у корак са светом, како би се решавала питања, те да млади на КиМ схвате од коликог је значаја њихов останак у јужној покрајини.

“Од великог значаја је да покренемо нашу целокупну академску, политичку, културну, интелектуалну јавност и да ангажујемо на решавању овог проблема и нико то успешније не може да уради од младих људи”, навео је.

Додао је да се велики број младих Албанаца са КиМ годинама уназад школује на најбољим школама на западу и казао да се они враћају на КиМ како би помогли у остваривању албанских националних циљева, без обзира што су ти циљеви супротни са принципима права и правде, али и интересима свих који живе на КиМ.

“Наша одговорност је да у том погледу не заостанемо и зато је важно да наши студенти буду у пуној мери ангажовани на овом питању. Показали сте да младост Србије не бежи од бављења питањем КиМ, као што није бежала ниједна српска младост у нашој историји”, казао је Ђурић.

Председник Студентске конференције универзитета Србије Милан Савић истакао је да му је драго што су студенти део једног оваквог дијалога, јер се он по свом значају издваја.

“Студенти и млади су веома битни за једну државу, али та држава неће бити дугог века, ако заборави своје корене”, казао је Савић.

Истакао је да је жила куцавица која покреће КиМ Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и додао да без универзитета нема услова ни за живот, а ни за рад.

“Мислим да многи из наше државе немају реалну слику о дешавањима на КиМ. Слободно могу рећи да студенти имају повољне услове за студирање. Као студент тог Универзитета, слажем се са жељом мојих колега из Косовске Митровице да своје студирање наставим на том Универзитету у оквиру образовног система Србије”, казао је Савић.

Навео је да је за отварање унутрашњег дијалога било потребно државничке храбрости отворити то питање, те да је до пре само пар година, каже, направљено много грешака, због којих се и данас испашта.

“У дијалогу свако може рећи шта мисли, али за мене лично КиМ је неотуђиви део Србије. Ипак, због ранијих грешака, овај дијалог је потребан. Ми млади не смемо бити салонски националисти и гурати главу у песак, већ се морамо суочити са реалношћу. Реалност је сурова, али не смемо се поколебати”, казао је Савић.

На трибини учествује и генерални секретар председника Србије Никола Селаковић.